این صفحه را چاپ کن!
جاذبه های گردشگری شهرستان جلفا و منطقه آزاد ارس، امامزاده سید اسماعیل (ع) زاویه

آستان مقدس امامزاده سيد اسماعيل (ع) در شهرستان جلفا و منطقه آزاد ارس و در جنوب شرقی هادیشهر و در شرق روستای زاويه واقع گردیده است. روستای زاویه (زیوه) در 21 کیلومتری جنوب شرقی شهر جلفا قرار دارد.

به گزارش موج ارس جلفا، آستان مقدس امامزاده سید اسماعیل (ع) در شهرستان جلفا و منطقه آزاد ارس و در شرق روستای زاویه (به عرض جغرافیایی ‘۵۵ °۳۸ و طول جغرافیایی ‘۳۷ °۴۵) که از همه جای روستا به خوبی دیده می شود، قرار دارد. بقعه در شیب تندی واقع شده و برای همطراز نمودن سطح آن ضلع شمالی و غربی با سنگ و ملاط سیمان به ارتفاع بیش از ۵ متر اجرا و با نرده های آهنی حفاظ بندی شده است. بقعه وسط صحن قرار دارد و مساحت صحن بیش از ۵۰۰ مترمربع است. ابعاد کلی امامزاده ۲۰/۶۰ × ۱۶/۶۰ متر و پلان آن مستطیل شکل است. بنای پیشین آن خشتی بوده ولی بنای کنونی با استفاده از سنگ، آجر، آهن، ملاط و گچ احداث شده و تاریخ تجدیدبنای آن به دو دهه پیش برمی گردد.

بقعه متشکل از گنبدخانه، مسجد، قسمت بانوان، زائرسرا، آبدارخانه و کفشکن است. در نمای شرقی سه در ورودی دیده می شود؛ یکی از آنها به انباری، دیگری به قسمت زنانه و دیگری به کفشکن باز می شود. کفشکن در ضلع شرقی بقعه قرار دارد و به وسیله یک در آلومینیومی با گنبدخانه مربوط می شود. در ورودی کفشکن در نمای شرقی قرار دارد و به وسیله در دیگری با کفشکن مسجد در ضلع شمالی ارتباط دارد.

گنبدخانه به شکل چهار طاقی اجرا شده و به ارتفاع سه پله از سطح کفشکن بلندتر است. در ورودی گنبدخانه در ضلع جنوبی کفشکن قرار گرفته و کف گنبدخانه با فرش و پتو مفروش شده است. ضریح آلومینیومی بقعه به ابعاد ۱/۹۰ × ۲/۷۰ متر بوده زیر گنبد قرار دارد. ضریح قدیمی از جنس چوب، و در داخل ضریح کنونی قرار گرفته است. روی ضریح قدیمی چنین نقش بسته است:

«تاریخ نجاران خوش نقش … توفیق آثار، عبرت و سعادت شعار مشهدی علی محمد قصبه اردوبادی و به دست آقا شیخ جعفر بن مرحوم شیخ امراد … هذه السنه بارس ائیل در بیست و یکم شهر شوال المکرم سنه ۱۲۳۳٫»

مزار امامزاده داخل ضریح قرار دارد و بر روی آن سنگ مرمر طوسی رنگی قرار گرفته است. سنگ قبر فاقد نوشته است و اطلاعاتی درباره صاحب بقعه روی آن درج نشده است.

DSCF6093

نمای داخلی گنبدخانه و لایه درونی گنبد با گچ اندود شده و روشنایی داخل آن از طریق چهار پنجره کوچک که در قسمت تحتانی گنبد تعبیه شده، تأمین می شود.

مسجد در ضلع غربی گنبدخانه قرار دارد و دارای چهار پنجره در غرب، سه پنجره در جنوب و یک در ورودی با دو پنجره در شمال آن قرار گرفته است. آبدارخانه در نمای شمالی قرار گرفته و کف آن با فرش های رنگین پوشش داده شده است.

بقعه دارای دو مناره بزرگ در ضلع جنوبی و دو مناره کوچک در ضلع شمالی است و هر چهار گلدسته با بهره گیری از کاشی فیروزه ای که مزین به آیات قرآن کریم و اسماء الهی هستند، نماکاری شده و بر فراز هر کدام از آنها کلاهک فلزی طلایی رنگ نصب شده است.

نمای بیرونی بقعه با آجرهای زرد سه سانتی اجرا شده و کتیبه هایی با رنگ فیروزه ای که مزین به آیات الهی هستند، قسمت بالای دیوارها را زینت بخشیده اند. ازاره نمای بیرونی با سنگ مرمر سفید رنگ به ارتفاع ۱/۵ متر اجرا شده و کف صحن با ملاط سیمان پوشیده شده است. داخل صحن دو درخت چنار به قطر بیش از سه متر و قدمت بیش از ۴۰۰ سال وجود دارد که از زیبایی خاصی برخوردارند. تنه این دو چنار خالی شده است و سه نفر به راحتی در آن جا می گیرند.

DSCF6070

در ضلع جنوبی و شمالی صحن چند باب زائرسرا برای اقامت زائران دایر شده و سرویس های بهداشتی در ضلع شرقی آن قرار دارد.

درباره شخصیت علمی و معنوی امامزاده سید اسماعیل فرزند حبیب اطلاعی در دست نیست و منابع رجالی و نسب شناسی در این زمینه سکوت کرده اند. بنابر اعتقاد مردم محل ایشان از نوادگان امام موسی بن جعفر (ع) است و از روزگاران قدیم در بین مردم ارزش و اعتبار داشته و مورد توجه اهالی منطقه بوده است.

آستان امامزاده سید اسماعیل دارای شش قطعه زمین وقفی، ۲۴ ساعت آب ولی الدین، ۴۸ ساعت آب دره گلی و ۴۸ ساعت آب اَل می باشد.

در حال حاضر اداره امور امامزاده به عهده هیأت امنا است که تحت نظر اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان جلفا به کار خود ادامه می دهند.

همچنین در سمت جنوبی روستای زاویه بقعه «علی چشمه سی» از روزگاران دور مورد توجه و احترام اهالی روستا بوده و در مواقع نیاز به آنجا پناه می بردند. متأسفانه بقعه یاد شده در سال های گذشته حفاری غیرمجاز شده و از بین رفته است.

کلمات کلیدی :

اگر این مطلب را مفید ارزیابی کردید لطفاً به اشتراک بگذارید :