این صفحه را چاپ کن!
رژه تیر برق‌ها در جاده پارک کوهستان ارس

در جاده پارک کوهستان ارس وقتی با وسیله نقلیه عبور میکنی بیش از آنکه مجذوب جلوه‌های طبیعی ساحل زیبای رود ارس بشوی مبهوت تیرهای برقی می‌شوی که در سه و گاهی چهار ردیف قرار گرفته و چهره‌ای نازیبا و زشت برای شهر ایجاد کرده‌اند.

به گزارش موج ارس جلفا، پدیده‌های عجیب در برخی نقاط شهرستان جلفا هر از گاهی نگاه هر رهگذری را به خود جلب می‌کند، اما برخی کارها شاهکاریست که در هیچ کجای دیگر از کره‌خاکی به این راحتی‌ها دیده نمی‌شود.

در جاده پارک کوهستان ارس وقتی با وسیله نقلیه عبور میکنی بیش از آنکه مجذوب جلوه‌های طبیعی ساحل زیبای رود ارس بشوی مبهوت تیرهای برقی می‌شوی که در سه و گاهی چهار ردیف قرار گرفته و چهره‌ای نازیبا و زشت برای شهر ایجاد کرده‌اند.

آیا هنوز عواملی همچون ضرورت زیبایی مبلمان شهری، تلفات ذاتی شبکه‌های توزیع، افت ولتاژ و کیفیت توان، هزینه‌های بالا، استفاده‌های غیرمجاز برق و سرقت تجهیزات پست‌های شبکه توزیع، قابلیت اطمینان شبکه و خاموشی‌های ناشی از حوادث، مشکلات ناشی از وجود اتصالات زیاد در شبکه توزیع و تأثیرات زیست محیطی موجب نشده است تا اندیشه مدیران و کارشناسان این سازمان به سمت حذف شبکه‌های فشار ضعیف و نصب پست‌های کمپکت زمینی (pad – mounted) هدایت شود؟

با توجه به اینکه منطقه آزاد ارس به سرزمین زیبایی‌ها شهرت یافته است و در راستای جهانی شدن قدم بر می‌دارد، ضرورت دارد مدیران این سازمان به زیرساخت‌های شهری و توسعه فناوری‌های نوین در مدیریت شهری توجه ویژه‌ای داشته باشند.

فناوری‌های نوین می‌تواند در ارتقاء سطح کیفی مواردی چون شبکه دسترسی، تکنولوژی جدید در ساخت معابر و تجهیزات شهری شبکه دسترسی، مصالح و شیوه‌های نوین ساخت و یا ترمیم روسازی معابر، تکنولوژی جدید در ساخت پل سواره و عابر پیاده، تونل، پارکینگ، سیستم‌های نوین جمع‌آوری زباله و بسیاری موارد دیگر در عرصه ارائه خدمات مناسب به شهروندان مؤثر باشد؛ که این نه تنها موجب رضایت شهروندان خواهد بود بلکه مدیریت شهری را به سوی شهروند مداری و ایجاد کارشناسانه زیرساخت‌های توسعه شهری مبتنی بر تحقیق و پژوهش‌های کارشناسی با استفاده از تکنولوژی روز سوق می‌دهد.

همچنین نقش مهم و اساسی سازمان‌های مردم نهاد در همراهی با مدیریت شهری جهت ایجاد شهری نوین نباید نادیده گرفته شود؛ در واقع سازمان‌های مردم نهاد متشکل از افرادی صاحب تخصص و تجربه در عرصه‌های مختلف هستند که می‌توانند به ایجاد زمینه‌ای برای ارائه خدمات نوین به شهروندان در تعامل با مدیریت شهری اقدامات مؤثری انجام دهند، و نکته مهم در این است که بهره‌گیری از پتانسیل سمن‌ها برای ارتقاء سطح کیفی اداره شهر نه تنها موجب ترغیب مردم به مشارکت در عرصه فعالیت اجتماعی می‌شود بلکه هزینه‌ها را هم کاهش می‌دهد.

از سویی دیگر مشارکت مردم در توسعه پایدار شهر موجب می‌شود تا هر گونه حرکتی متناسب با خواست و دغدغه مردم صورت گیرد و توجه به این مهم از هرج و مرج شهری می‌کاهد.

کلمات کلیدی :

اگر این مطلب را مفید ارزیابی کردید لطفاً به اشتراک بگذارید :