این صفحه را چاپ کن!
فرماندار جلفا خواستار اقدام عملی برای حل مشکلات ترانزیتی توسط ارمنستان شد

فرماندار جلفا در نشست بررسی مسایل مرزی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ارمنستان خواستار اقدام طرف ارمنی برای حل مشکلات ترانزیتی بین دو کشور شد.

به گزارش موج ارس جلفا به نقل از ایرنا، زاهد محمودی روز سه شنبه در این نشست با اشاره به موقعیت راهبردی شهرستان جلفا و جمهوری ارمنستان بر ضرورت ارتقای روابط دوسویه تاکید کرد.

وی، ظرفیت های موجود در شهرستان جلفا و منطقه آزاد ارس را در زمینه توسعه و گسترش روابط فی مابین بسیار مهم ارزیابی کرد.

وی ترانزیت کالا از طریق مرز نوردوز( ایران) به جمهوری ارمنستان را مورد اشاره قرار داد و گفت: به منظور رونق ترانزیت ضروری است بسیاری از مسایل و مشکلات توسط طرف مقابل حل و فصل شود.

فرماندار جلفا تسهیل در امر ترانزیت و تردد مسافر را به نفع هر دو طرف بیان و بر ضرورت استفاده از فرصت ها و امکانات در توسعه همکاری ها تاکید کرد.

محمودی همچنین سرازیر شدن پسآب کارخانه مس به رودخانه ارس در آن سوی مرز را تهدیدی جدی برای محیط زیست رودخانه ارس دانست و خواستار رفع این تهدید زیست محیطی شد.

وی افزود: آلودگی آب رودخانه ارس به واسطه پساب این کارخانه نه تنها آبزبان و زندگی ساکنین منطقه بلکه کشاورزی در سواحل ارس را تحت تاثیر قرار داده است.

در این نشست که در منطقه آزاد ارس با حضور مدیرعامل این سازمان برگزار شد، دو طرف بر حل فوری مسایل فی مابین تاکید کردند.

ارمنستان در قفقاز جنوبی در میان دریای سیاه و دریای خزر قرار دارد که مرز میان آسیا و اروپا محسوب می شود.

همسایگان ارمنستان در غرب ترکیه، در شمال گرجستان، در شرق جمهوری آذربایجان، و در جنوب ایران و جمهوری خودمختار نخجوان (جزئی از جمهوری آذربایجان) می باشند.

ارمنستان در شهریور ۱۳۷۰ از اتحاد جماهیر شوروی استقلال یافت.

جمهوری ارمنستان از طریق مرز نوردوز و پل احداثی بر روی رودخانه ارس با کشورمان ارتباط زمینی دارد.

کلمات کلیدی :

اگر این مطلب را مفید ارزیابی کردید لطفاً به اشتراک بگذارید :