این صفحه را چاپ کن!
جاذبه های گردشگری شهرستان جلفا و منطقه آزاد ارس، آبشار ماهاران

آبشار ماهاران در كنار روستای قشلاق‌ و در فاصله 18 كيلومتری هاديشهر و 36 کیلومتری شهر جلفا واقع شده است. این آبشار که بیش از ۱۵ متر ارتفاع دارد، در دره ماهاران واقع شده است.

به گزارش موج ارس جلفا، آبشار زیبای ماهاران در کناره رود ارس و در نزدیکی روستای قشلاق در دامنه قلنج در منطقه حفاظت شده کیامکی (کمچی) در دامنه شمالی کیامکی داغ و در جنوب شرقی روستای لیوارجان واقع شده است. برای دیدن این آبشار باید از روستای ارسی به سمت ماهاران پیاده حرکت کنید و یا اینکه از خود ماهاران در مسیر آب پایین بیایید. این آبشار که بیش از ۱۵ متر ارتفاع دارد، در دره ماهاران واقع شده است.

وجود دره ماهاران و آبشار زیبای آن موجب شده است همه ساله بسیاری از علاقمندان طبیعت، گردشگران و کوهنوردان به دیدار آبشارها، علفزارهای وحشی و مناطق ییلاقی این ناحیه بیایند. در این منطقه به علت وجود اختلاف ارتفاع بسیار در یک محدوده و تفاوت های اقلیمی متفاوت، فصول رویش گیاهان متنوع است. در حالیکه در اواخر زمستان و اوایل بهار در کناره های رودخانه ارس درختان به شکوفه نشسته و گل و گیاه حال و هوای بهاری در منطقه به وجود آورده است، ارتفاعات جنوبی به ویژه ارتفاعات کیامکی داغ، پوشیده از برف است و اوج رویش های آن در اواخر بهار و اوایل تابستان اتفاق می افتد. وجود این تنوع اقلیمی بر جاذبه های توریستی منطقه افزوده است و علیرغم ناشناخته مانده این جاذبه های طبیعی، باز هم تعداد کثیری از علاقمندان به طبیعت در فصول مختلف سال از زیبایی های این منطقه دیدن می کنند. در ابتدای بهار، رویش لاله های رنگارنگ در دامنه های کوهستانی کنتال و قلعه علی بیگ، منظره بسیار بدیع و زیبایی را به وجود می آورد و تعداد زیادی از دوست داران طبیعت را به این منطقه می کشاند.

DSCF6385

در این‌ منطقه‌ چشمه های کوچک‌ و بزرگی از دامنه‌ کوه ها به‌ دره‌ سرازیر می شود، که‌ آب‌ این چشمه ها و آب‌ حاصل‌ از ذوب‌ برف‌ کوه های اطراف‌ این‌ منطقه‌ در بهار و اوایل‌ تابستان‌ آبشارهای متعددی را در مسیر خود به وجود می آورد، که‌ بسیار جالب‌ و دیدنی ‌می باشد. درخت های میوه‌ دار و درختچه‌ های زرشک‌ و گیاهان‌ طبی و معمولی و انواع‌ گل ها، زیبایی این‌ منطقه‌ را دو چندان کرده است. چشمه‌ آبی زلال‌ از آن‌ محل‌ جاری ‌است‌ که‌ در حول‌ و حوش‌ آن‌ منظره های سرسبزی وجود دارد، آب‌ چشمه های این‌ منطقه‌ بدون‌ املاح‌ و آهک‌ بوده‌ و از بهترین‌ آب های منطقه‌ می باشد. با توجه‌ به‌ موقعیت‌ کوهستانی که‌ این منطقه دارد آب‌ و هوایش‌ معتدل‌ است‌ و همه‌ ساله‌ در فصل‌ بهار و تابستان‌ مردم‌ بسیار زیادی از نقاط مختلف شهرستان و سایر نقاط آذربایجان ‌جهت‌ تفریح‌ و استفاده‌ از آب‌ و هوای معتدل‌ به‌ این منطقه عزیمت‌ می کنند. همچنین وجود دره ماهاران در نزدیکی روستای قشلاق در دامنه شمالی کیامکی داغ و ییلاق “قره چی” در ناحیه جنوبی منطقه کیامکی موجب شده، سیل علاقمندان طبیعت، گردشگران و کوهنوردان فزونی یابد.

کلمات کلیدی :

اگر این مطلب را مفید ارزیابی کردید لطفاً به اشتراک بگذارید :