این صفحه را چاپ کن!
جاذبه های گردشگری شهرستان جلفا و منطقه آزاد ارس، کلیسای چوپان

کلیسای چوپان (ناخیرچی) در 5 کیلومتری غرب شهر مرزی جلفا، در کنار رودخانه ارس بر سر راه کلیسای سنت استپانوس در میان کوه های رسوبی سرخ رنگ قرار گرفته است.

به گزارش موج ارس جلفا، کلیسای چوپان یا نمازخانه چوپان که در زبان محلی به “ناخیرچی” مشهور است، در ۵ کیلومتری غرب شهر مرزی جلفا، در کنار رودخانه ارس و در میان کوه های رسوبی سرخ رنگ قرار گرفته است و طوری در آنجا مکان گزیده که جزء طبیعت لاینفک آن درآمده است. “ناخیرچی” اسمی آذری است. ناخیر در ترکی آذری به معنی گله گاو است و “ناخیرچی” به معنی “گاوچران” است.

این کلیسا که در سال ۱۵۱۸ میلادی احداث گردیده و در سال ۱۸۳۶ میلادی بازسازی کلی گردیده است، طبق روایاتی محل عبادت چوپانان ارمنی ساکن روستاهای اطراف دره شام بوده است.

پلان کلیسا از خارج مربعی شکل به ابعاد ۵/۷ × ۷/۷ متر و از داخل صلیبی شکل بوده و به طور کلی کلیسای کوچکی محسوب می گردد.

ورودی اصلی در قسمت غربی بنا قرار داشته و محراب آن در سمت شرق بنا می باشد. داخل کلیسا خیلی کوچک است و بیش از ده نفر در آن جای نمی گیرد.

کلیسای چوپان

مصالح بکار رفته در ساختمان آن سنگ و ملاط است و سطح دیوارهای داخلی با گچ پوشانده شده است. طاق های آن نیز به مانند کلیساهای دیگر جناغی شکل است. بنا فاقد هر گونه حجاری است.

این کلیسا دارای گنبد کوچکی با پلان دایره شکل است که بر روی آن چهار نورگیر در چهار جهت تعبیه شده است.

کلیسای چوپان

در سمت غرب کلیسا آثار و بقایای بنای ویران شده ای موجود است که احتمالاً بخشی از کلیسا را تشکیل داده است. در محوطه اطراف کلیسا سنگ صلیب هایی بوده است که جهت حفظ آنها تعدادی به تبریز منتقل گردیده است.

از نقاط قابل توجه در مورد این بنا می توان به وجود کلیسای مخروبه مشابهی در آن سوی ارس (خاک جمهوری آذربایجان) اشاره کرد که درست در نقطه مقابل این کلیسا قرار دارد.

کلیسای چوپان از جمله بناهای تاریخی ایران است که در فهرست میراث جهانی یونسکو نیز به ثبت رسیده است.

کلمات کلیدی :

اگر این مطلب را مفید ارزیابی کردید لطفاً به اشتراک بگذارید :