این صفحه را چاپ کن!
گردشگری مذهبی، زیارتی شهرستان‌جلفا در آستانه تحولی بی‌سابقه

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان‌جلفا گفت: وجود اماکن مختلف مذهبی و تاریخی با ویژگی های منحصر‌به‌فرد شهرستان جلفا را به یکی از مناطق مهم و تأثیرگذار در رونق صنعت گردشگری مذهبی استان تبدیل کرده است و این نوید را می‌دهیم که این منطقه در آستانه خیزشی بزرگ به سمت قطب گردشگری مذهبی، زیارتی غرب کشور قرار دارد.

به گزارش موج ارس جلفا، رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان‌جلفا در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی موج ارس جلفا گفت: هفته‌وقف فرصتی مناسب، برای تعریف و شناساندن این فریضه‌ارزشمند و معرفی آثار و برکات آن در زندگی اقشار مختلف و همچنین ترویج و نهادینه‌کردن این سنت‌حسنه در جامعه است.

حجت‌الاسلام والمسلمین رضا جعفری با بیان اینکه وقف مورد تأکید تمامی ادیان بوده و پیامبر بزرگ اسلام ضمن امضاء و تأیید آن اولین واقف جهان‌اسلام می‌باشند، اظهار داشت: در خصوص ارزش و اهمیت بحث وقف؛ که یکی از صدقه‌های جاریه و باقیات‌الصالحات است، در قرآن‌کریم موارد متعددی با عناوین مختلفی همچون احسان و انفاق به آن تأکید شده است.

وی با بیان اینکه وقف به عنوان باقیات‌الصالحات، چشمه و صدقه همیشه جاری از فرد واقف به جا می‌ماند، ابراز داشت: مردم ایران در زمان‌های مختلف، جهت تعظیم شعائر اسلام و دین حقه الهی اموال خود را در این جهت وقف کرده‌اند تا از این طریق علاوه بر یاری رساندن به محرومین و مستضعفین و بیماران، سهمی هم در تثبیت دین داشته باشند.

حجت‌الاسلام جعفری بیان کرد: در کشور ما در زمان طاغوت پادشاهان ظالم جهت جلوگیری از برپایی دین حق همواره درصدد از بین بردن موقوفات به عنوان پشتوانه اقتصادی دین برآمدند که دوران نادرشاه، رضاخان و جریان اصلاحات‌ارضی در زمان محمدرضاشاه از آن نمونه است. وقف در سه دوره حاکمان ظالم و به‌خصوص در دوره‌های حکومت پهلوی‌ در ذائقه مردم بسیار تلخ و بد معرفی شده است و هنوز اثرات آن نیز ادامه دارد و باید با فرهنگ‌سازی و آشنا‌کردن مردم با این سنت‌حسنه‌الهی و تبلیغ آن با ابزارهای گوناگون، وقف در ذائقه مردم شیرین جلوه نماید.

وی خاطرنشان کرد: بعد از پیروزی انقلاب‌اسلامی امام‌راحل با پشتیبانی ملت توانست وقف را دوباره احیا کند و با دفاع از حق و حقوق موقوفات و مبارزه با موقوفه‌خواران بزرگ‌ترین احیاگر و اولین حامی وقف در عصر حاضر باشند.

حجت‌الاسلام جعفری با بیان اینکه وقف سنت‌حسنه‌ای است که در تمام زوایای زندگی مردم نقش دارد و همه از عواید و برکات آن بهره‌مند می‌شوند، تصریح کرد: امروزه بیمارستان، قبرستان‌ها، مساجد و حسینیه‌های شهرستان‌جلفا موقوفه هستند اما هیچ اشاره‌ای به موقوفه‌بودن آنها نمی‌شود و خیلی از مردم هم از این امر اطلاعی ندارند.

وی با بیان اینکه برخی مدارس شهری و روستایی شهرستان‌جلفا در زمین‌های موقوفه ساخته شده‌اند، گفت: تمامی امامزادگان و کلیساهای این شهرستان از مقبره حکیم‌نباتی، حمام تاریخی کردشت و مسجد غریب کردشت گرفته تا کلیساها، همه در زمین‌های موقوفه قرار گرفته‌اند و همه مردم این شهرستان، مسافران و زائران از برکات وجود این موقوفات منتفع می‌شوند.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه جلفا در خصوص زمینه‌هایی که نیازمند وقف در شهرستان‌جلفا است، گفت: در زمینه ترویج فرهنگ‌قرآنی، در زمینه‌های ازدواج جوانان و‌ اشتغال آنها، حوزه‌های علمیه، بهداشت و درمان، محیط‌زیست، علم و پژوهش و فناوری، کمک به نیازمندان و فقرا و جهاد فی‌سبیل‌الله (کمک به رزمندگان‌اسلام) به وقف نیاز مبرم داریم.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان‌جلفا با بیان اینکه در سال‌های اخیر در خصوص احیای موقوفات شهرستان‌جلفا اقدامات خوبی صورت گرفته است، گفت: درآمد کم موقوفات شهرستان و تصرف بخش اعظمی از آنان توسط برخی از افراد، ارگان‌ها و ادارات دولتی و عدم آشنایی برخی از مسئولین با سنت‌حسنه‌وقف، از جمله موانع احیای موقوفات در شهرستان‌جلفا می باشد و باید در این خصوص فرهنگ‌سازی شود چرا که بنا به فتوای صریح مقام‌معظم‌رهبری وقف قابل بخشش و تابع منافع دولت، ملت یا افراد نیست که هر زمانی خواستیم آن را جابجا کنیم بلکه ما امانتداریم و این نیازمند فرهنگ‌سازی است.

حجت‌الاسلام والمسلمین رضا جعفری با ارائه گزارشی از اقدامات و موقوفات اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان‌جلفا گفت: در حال حاضر تعداد ۲۳۹ موقوفه در شهرستان‌جلفا به ثبت رسیده که از این تعداد ۱۰۷ مسجد، ۱۹ حسینیه، یک دارالقرآن، ۱۱۰ موقوفه متصرفی و قبرستان و ۲ موقوفه غیرمتصرفی (متولی‌دار) می باشد و همچنین در سال‌جاری ۱۰ وقف جدید در این شهرستان به ثبت رسیده است.

وی افزود: نیت غالب موقوفات شهرستان‌جلفا جهت تعزیه‌داری و برپایی روضه حضرت‌سیدالشهداء‌(ع) و عمران و آبادانی برخی از مساجد‌جامع می‌باشد.

حجت‌الاسلام جعفری به اقدامات و فعالیت‌های انجام شده در خصوص احیای موقوفات در سال‌گذشته اشاره کرد و گفت: در حوزه امور اوقافی و موقوفات در سال‌گذشته از سامانه جامع بانک‌اطلاعاتی موقوفات و بقاع‌متبرکه بهره‌برداری شد که در شهرستان‌جلفا هم بانک‌اطلاعاتی این سامانه به طور کامل تکمیل شده است و تا پایان سال‌جاری نسبت به تکمیل اطلاعات پایه رقبات و اموال موقوفات برنامه‌ریزی شده است.

وی با بیان اینکه در بحث پیگیری حقوق موقوفات و امامزادگان اقدامات خوبی صورت گرفته است، گفت:‌ یکی از راه‌های حفظ موقوفات اخذ سند برای آنها است که در سال‌گذشته، برای بیش از ۷۵ درصد رقبات‌موقوفات شهرستان‌جلفا سند مالکیت رسمی و ثبتی اخذ گردیده است و GIS تمامی موقوفات این شهرستان در سال‌گذشته تهیه شده است.

حجت‌الاسلام جعفری با بیان اینکه درباره به‌روزرسانی مبالغ اجارات به نرخ عادلانه روز گام‌های مؤثری برداشته شده است، گفت: با اقدامات و نظارت‌های صورت‌گرفته اجاره‌بهای موقوفات شهرستان طبق قانون و به قیمت عادلانه به‌روزرسانی شده است.

وی اظهار کرد: بر اساس مدارک و اسناد موجود تعداد امامزادگان شهرستان‌جلفا ۱۲ مورد است و همچنین مقبره حکیم‌ابوالقاسم‌نباتی و بقعه منصوب به حضرت‌جرجیس‌(ع) نیز از جمله بقاع این شهرستان می‌باشند.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه جلفا با بیان اینکه در راستای بازسازی و توسعه امامزادگان اقدامات متعددی انجام شده است، گفت: در ۹ بقعه از بقاع‌متبرکه فوق عملیات‌عمرانی در سطح وسیعی در دست اجرا می‌باشد که عمده منابع‌مالی آن از طرف خیرین شهرستان تأمین شده است و با برنامه‌ریزی‌های انجام شده درصدد هستیم که تا دهه‌فجر امسال این پروژه‌ها تکمیل شده و مورد بهره‌برداری قرار بگیرند.

وی اضافه کرد: جهت تکمیل فاز اول این پروژه‌ها بیش بر ۳۰ میلیارد ریال هزینه شده است که از این مبلغ حدود ۵ میلیارد ریال آن توسط سازمان منطقه آزاد ارس تأمین شده است.

حجت‌الاسلام والمسلمین رضا جعفری اظهار کرد: امامزاده سید محمدآقا‌(ع) نوجه‌مهر که با توجه به اهمیت آن و با دارا بودن امکانات‌رفاهی خاص شامل سردخانه، پارکینگ‌اختصاصی، کشتارگاه و ۲۵۰ زائرسرا از مهم‌ترین و شاخص‌ترین امامزادگان استان آذربایجان‌شرقی محسوب می‌شود و در کنار آن مقبره سید شعیب‌(ع) دوزال که برج تاریخی آن یادگار دوره‌ایلخانی می‌باشد و سایر امامزادگان شهرستان که هر کدام دارای ویژگی‌های خاص خود می‌باشند و همچنین مسجد قدیمی و تاریخی کردشت و کلیساهای قدیمی که در موقوفه عباس‌میرزا (دره‌شام) قرار دارند و ثبت‌جهانی شده‌اند ویژگی خاص و منحصر‌به‌فردی به شهرستان‌جلفا داده است و این شهرستان را به یکی از مناطق مهم و تأثیرگذار در رونق صنعت گردشگری مذهبی استان تبدیل کرده است و این نوید را می‌دهیم که این منطقه در آستانه خیزشی بزرگ به سمت قطب گردشگری مذهبی، زیارتی غرب کشور قرار دارد.

وی اضافه کرد: شهرستان‌جلفا این پتانسیل و ظرفیت را دارد که با گسترش و توسعه امکانات زیرساختی و رفاهی جزء مناطق برتر گردشگری زیارتی ایران قرار گیرد و امیدواریم با همکاری و همدلی مسئولین این امر مهم محقق شود.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان‌جلفا با بیان اینکه باید به موانع تحقق این تحول بی‌سابقه پرداخته شود، گفت: از جمله این موانع می‌توان به این مورد اشاره کرد که قریب به اتفاق امامزادگان شهرستان‌جلفا در محدوده طرح‌هادی روستاها در نظر گرفته نشده‌اند لذا درخواست ما این است که مسئولین ذی‌ربط نسبت به تعریف حریم امامزادگان و ارائه خدمات در این خصوص یاری نمایند. به‌عنوان مثال طرح‌هادی روستای نوجه‌مهر متعلق به ۱۲ سال پیش است که آن‌هم برای روستایی با هدف گردشگری طراحی نگردیده است و محدوده پایین‌تر از مسجد در محدوده این طرح نمی‌باشد و عملاً مسیرهای ارتباطی و برخی امکانات پاسخگوی خیل‌عظیم مشتاقان بارگاه این حضرت نمی‌باشند لذا درخواست ما این است که طرح‌هادی روستای نوجه‌مهر به‌عنوان روستای هدف گردشگری خاص با قابلیت پذیرائی از حداقل ۵ میلیون زائر در سال و تعریف حریم امامزاده سید محمدآقا‌(ع) در محدوده آن در اولویت قرار گیرد.

وی از عدم انعکاس اخبار آمار تردد و اسکان مسافران روستای نوجه‌مهر به‌عنوان پر‌مسافرترین روستای استان آذربایجان‌شرقی توسط مسئولین گردشگری استان اظهار گلایه کرد و گفت: روستای نوجه‌مهر دارای ظرفیت‌های بسیار خوبی در زمینه گردشگری است و باید اعتبارات و بودجه‌های گردشگری استان و منطقه برای توسعه این روستا تخصیص یابد.

حجت‌الاسلام والمسلمین رضا جعفری تصریح کرد: همچنین از الزامات تحقق تبدیل‌شدن شهرستان‌جلفا به کانون گردشگری مذهبی، زیارتی غرب ایران توجه‌ویژه به زیرساخت‌ها مخصوصاً احداث خیابان بین‌الحرمین که جاده‌ای به طول ۴ کیلومتر از امامزاده سید محمدآقا‌(ع) نوجه‌مهر تا امامزاده سید شعیب‌(ع) دوزال است، جهت رفاه‌حال مسافرین و زائران و تردد راحت و آسان آنها می‌باشد.

کلمات کلیدی :

اگر این مطلب را مفید ارزیابی کردید لطفاً به اشتراک بگذارید :