این صفحه را چاپ کن!
آذربایجان‌شرقی جزو پنج استان سالمند کشور است

مدیرکل امور زنان و خانواده استانداری آذربایجان‌شرقی گفت: این نگرانی وجود دارد که بر اثر بی توجهی و نداشتن برنامه خاص و جدی نگرفتن بحران، به سیاه چاله پیری جمعیت در استان گرفتار شویم.

به گزارش موج ارس جلفا، زهرا کوهی در جلسه هماهنگی برگزاری رویداد جایزه ملی و استانی جمعیت، گفت: رویداد جایزه ملی جمعیت، نخستین رویداد علمی، فرهنگی و اجتماعی ملی در حوزه جمعیت است که در راستای فرهنگ‌سازی افزایش جمعیت، اواخر اردیبهشت ماه امسال در سطح ملی و استانی برگزار می شود.

وی گفت: یکی از شاخص‌های اصلی سنجش در این رویداد، بررسی آمار ازدواج و فرزندآوری و شاخص دوم عملکرد بخش‌های مختلف در اجرای قانون جوانی جمعیت است.

دبیر ستاد جمعیت استان افزود: این رویداد هفت بخش نخبگان، رسانه‌ها، دستگاه‌های اجرایی، خانواده‌ها، مدیران، موسسات مردمی و شرکت‌ها را شامل می‌شود و آثار ارائه شده توسط تیمی مرکب از ۷ نفر و با پایش دو کمیته اجرایی به مسئولیت ورزش و جوانان و کمیته علمی و ارزیابی به مسئولیت سازمان مدیریت و برنامه ریزی ارزیابی خواهند شد.

وی هدف از اجرای این رویداد را پایش و ارزیابی عملکرد مراجع مرتبط با قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت و انتخاب برترین ها در بخش های خانواده، رسانه، سازمان های مردم نهاد، شرکت ها و مؤسسات خصوصی و نخبگان اعلام کرد.

کوهی با اشاره به تأکید مقام معظم رهبری منبی بر فرزندآوری و جلوگیری از حرکت کشور به سمت پیری جمعیت، برگزاری این رویداد را در راستای اجرایی کردن ماده ۱۹ قانون جوانی جمعیت، فرهنگسازی در زمینه افزایش جمعیت (ازدواج و فرزندآوری) و ارج نهادن به زحمات مراجع مرتبط عنوان کرد.

وی با اشاره به اینکه در مقایسه نه ماهه سال‌های ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱، شاهد کاهش موالید در کشور بودیم، گفت: استان آذربایجان شرقی جزو پنج استان سالمند کشور است و این نگرانی وجود دارد که بر اثر بی توجهی و نداشتن برنامه خاص و جدی نگرفتن بحران، به سیاه چاله پیری جمعیت گرفتار شویم.

مدیرکل امور زنان و خانواده استانداری آذربایجان شرقی افزود: رسانه های استان در تولید و انتشار محتواهای مرتبط با جوانی جمعیت و تشویق خانواده ها به فرزندآوری و ازدواج می توانند کمک موثری در اقدام و عمل حوزه جوانی جمعیت استان و فرهنگ سازی کرده و همچنین محورهای ارزیابی رسانه ها دراین راستا باشند.

وی، ارج نهادن به فعالیت های سازمان‌های مردم‌محور  و نخبگان در راستای جوانی جمعیت و کمک به رشد سطح دانش و آگاهی خانواده‌ها را از اهداف رویداد جایزه جمعیت عنوان کرد و گفت: لازم است این مجموعه ها و نخبگان در سطح استانی شناسایی شده و به صورت تخصصی در ستاد جوانی جمعیت از آنها بهره گرفت.

کلمات کلیدی :

اگر این مطلب را مفید ارزیابی کردید لطفاً به اشتراک بگذارید :