این صفحه را چاپ کن!
مسجد ۷۰۰ ساله مرند گردشگر محور می شود

معاون میراث فرهنگی مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی گفت: به دلیل اهمیت تاریخی و گردشگری مسجد ۷۰۰ ساله جامع شهر مرند، کاربری مذهبی بخش مرکزی این مکان تاریخی به حداقل رسیده و گردشگرمحور می شود.

به گزارش موج ارس جلفا، وحید نواداد روز چهارشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا، اظهار کرد: بر همین اساس امسال با اتمام مرمت بخش اصلی و مرکزی مسجد جامع مرند و پس از بررسی های کارشناسی قصد داریم این بخش را از سایر قسمت های مسجد جدا کنیم تا کاربری مذهبی آن را بیشتر به گردشگری تبدیل کنیم.

وی هدف از این اقدام میراث فرهنگی آذربایجان شرقی را جلوگیری از آسیب های احتمالی به مسجد جامع مرند و نیز گردشگرمحور کردن آن اعلام کرد تا گردشگران بدون مشکل خاصی و در ساعات مختلف روز از این مکان تاریخی و بسیار نفیس بازدید کنند.

نواداد با اشاره به اینکه مرمت مسجد جامع مرند از سال های قبل آغاز شده است، یادآور شد: به همت هیات امنای این مسجد و نیز کمک های مالی مجتمع مس سونگون از محل مسئولیت های اجتماعی و با دستور استاندار آذربایجان شرقی، این مکان جزو پروژه های مرمتی اولویت دار میراث فرهنگی است که تلاش داریم تا پایان سال مرمت و نوسازی آن به اتمام برسد.

وی از تعیین تکلیف پیمانکار این مسجد تاریخی خبر داد و افزود: عملیات بازسازی و مرمت مسجد تاریخی جامع شهر مرند با بهره گیری از تکنیک های نوین مرمتی اجرا می شود که در آن نوع بازسازی بر اساس تصاویر باقی مانده تاریخی از مرمت ها و بازسازی های دوره های مختلف تاریخی به انجام می رسد.

نواداد نمونه کامل این نوع مرمت ها را مسجد کبود تبریز بیان کرد و گفت: با وجود اینکه کل بنا در زلزله سال ۱۰۹۲ این شهر ویران شده بود و طبق تصاویر تاریخی گنبدی در آن وجود نداشت، اما طی بازسازی های مختلف گنبد نیز به بنای اصلی اضافه شد.

اعتبار ۶ میلیارد ریالی مرمت و بازسازی مسجد جامع مرند

وی اعتبار سالجاری برای مرمت و بازسازی مسجد جامع مرند را ۶ میلیارد ریال اعلام کرد.

نواداد از حفظ و نگهداری درب اصلی مسجد جامع مرند خبر داد و گفت: این درب که از چند قطعه سنگ و با نوشته هایی از آیات قرآنی مزین تشکیل یافته است پس از پایان عملیات مرمت به محل مرکزی منتقل می شود.

وی تاریخ ۷۰۰ ساله مسجد جامع مرند را میراثی گرانبها برای تاریخ آذربایجان و ایران دانست و قدمت این بنای تاریخی را مربوط به دوره های سلجوقی و ایلخانی بیان کرد که به لحاظ معماری و کاربری مذهبی از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

نواداد هدف اصلی میراث فرهنگی آذربایجان شرقی از مرمت و بازسازی آثار و بناهای تاریخی را پوشش وضعیت کنونی و نگهداری آنها اعلام کرد و گفت: سال ها قبل قسمت هایی از مسجد جامع مرند با آجرهای نسوز بازسازی شده بود که در زمان کنونی آجرها را جدا کردیم تا بدنه اصلی نمای دیوارها و سقف مشخص شود.

شهرستان مرند با جمعیت ۲۵۰ هزار نفر در فاصله ۷۰ کیلومتری شمال شرقی تبریز واقع شده است.

کلمات کلیدی :

اگر این مطلب را مفید ارزیابی کردید لطفاً به اشتراک بگذارید :